תפריט יצירת קשר התקשר
טלפון התקשרו עכשיו 052-572-0272

ניהול משא ומתן עסקי

ניהול משא ומתן עסקי

משא ומתן הוא דבר שכולנו מנהלים בסיטואציות שונות ובעיקר בעולם העסקים. האמת שרובנו לא בדיוק מנהלים משא ומתן אלא נותנים למשא ומתן לנהל אותם, או נותנים לצד השני המנוסה יותר לנהל את המשא ומתן. אנחנו פשוט נגררים אל תוך המשא ומתן ומגיבים בצורה כמעט אינסטינקטיבית ללא חשיבה מודעת. כך לא מנהלים משא ומתן, כך פשוט נכנעים לצד השני.

אנשים אחרים מנהלים משא ומתן בעזרת איומים. זוהי גם אשליה של ניהול משא ומתן ובטווח הארוך היא לא מביאה תועלת לאף אחד מהצדדים.

>> לסדנת משא ומתן

בשביל לנהל משא ומתן עסקי חשוב להתכונן אליו, אך לפני זה אולי חשוב לחזור להגדרת המשא ומתן אשר יכולה לשמש כמסגרת מנחה לחוקי המשחק; משא ומתן הוא סיטואציה בין שני צדדים אשר רוצים משהו זה מזה; לכל צד יש משהו שהוא בעל ערך עבור הצד השני. מטרת המשא ומתן היא להגיע לעסקה אשר משתלמת לשני הצדדים ושניהם מעוניינים בה. כל דבר שאינו עונה על הקריטריונים הללו, הוא אינו משא ומתן, אולי סחיטה באיומים...

כאשר אנו ניגשים למשא ומתן עסקי אנו צריכים להפנים שבשביל לקבל את מה שאנחנו רוצים, עלינו לתת לצד השני משהו שהוא מעוניין בו או עשוי להתעניין בו.

בגדול, משא ומתן עסקי מתחלק ל 4 חלקים: הכנה, הצעה ראשונית, מיקוח וגיבוש הצעה סופית. משא ומתן יכול להימשך כמה דקות או אפילו כמה שנים, כפי שאנו רואים בתחום המדיני.

שלב ההכנה למשא ומתן הוא אחד השלבים החשובים ביותר. זהו השלב שבו אתם מגבשים את ההצעה הראשונית ואת הקווים האודמים שלכם. בשלב זה אתם צריכים להגדיר מהי הליבה של הבקשה שלכם ומה אתם מוכנים לתת עבורה. בשלב זה חשוב שתנסו להבין את הצד השני, מהי מפת האינטרסים שלו ומה יש לכם שעשוי לעניין אותו. לצד השני יכולה להיות פרספקטיבה וצורת חשיבה שונה משלכם, ככל שתבינו אותו יותר, כך תהיו פחות מופתעים.

במהלך תהליכי המשא ומתן, יתכן שתתמודדו עם מניפולציות. חשוב שתדעו להבחין בין הדברים אשר נאמרים לבין האינטרסים האמתיים של הצד השני. עבודת ההכנה תעזור לכם לעשות זאת. חשוב גם שתהיו מודעים להתנהלות של עצמכם, חשוב שתדעו מהם הקווים האדומים שלכם; חשוב להימנע מלהפוך את המטרה העניינית למאבק ברמה האישית; הימנעו מאיומים בצעדים שאין לכם רצון, כוונה או יכולת לממשם. במהלך משא ומתן הרבה פעמים מועלות הצעות היפותטיות בסגנון – אם תיתן לי X תקבל Y. חשוב להיות זהירים בהצעות אלו ולהבין שהן יכולות להיות כלי גישוש רק כאשר משתמשים בהם בקפידה וזהירות. העלאת הצעה היפותטית עלולה לחשוף את נכונות הוויתורים שלכם עוד לפני שקיבלתם תמורה.

אם תוצאות המשא ומתן חשובות לכם, כדאי שתתכוננו בצורה הנכונה. יש לרכוש את הכלים הנכונים ולהכיר את אסטרטגיית המשא ומתן. אצלנו בסדנאות הניהול של אוריה בן טובים תוכלו ללמוד על ניהול משא ומתן נכון, אסטרטגיות וכלים למשא ומתן אשר מביא תוצאות.

מה הלקוחות שלנו מספרים?
חברת נטלי
חברת נטלי
מומלץ

ברצוני להודות לך על ההרצאה בנושא "בניית כלים לעמידה מול קהל". תכני ההרצאה תאמו את ציפיותינו וקיבלו ציון גבוה במשובים. במיוחד בלטה היכולת שלך לזהות באופן מקצועי את הדגשים שיש לשפר ולמנף. 

השאירו כאן פרטים ונחזור אליכם עם פרטים נוספים